پورابراهیمی:

اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی گامی در جهت شفافیت اطلاعات اقتصادی می باشد

اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی گامی در جهت شفافیت اطلاعات اقتصادی می باشد

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد كه هدف از اصلاح قانون دریافت مالیات بر خانه های خالی افزایش درآمد مالیاتی نبوده بلكه آزادسازی خانه ها از دست مبتكران و برداشتن گامی در جهت شفافیت اطلاعات اقتصادی در اولویت ما قرار دارد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در جریان جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن عرضه ی توضیحاتی در مورد روند اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی در کمیسیون اقتصادی بیان نمود: ما در سال ۱۳۹۵ شاهد تصویب این قانون بودیم و هدف اصلی آن افزایش عرضه مسکن با استفاده از ابزار مالیات بود و وزارت راه و شهرسازی مکلف شده بود تا با استفاده از سامانه ثبت املاک و اسکان خانه های خالی را شناسایی و از آنها مالیات دریافت کنند، اما به هر علتی بخش اعظمی از این قانون تابحال اجرایی نشده است. کمیسیون اقتصادی حالا ورود کرده تا این قانون مالیاتی را اصلاح کند.
ایشان در ادامه اظهار نمود: عده ای می گویند چرا کمیسیون اقتصادی به این مورد ورود کرده است در حالیکه این بحث مربوط به مالیات می شود و در حیطه کار تخصصی کمیسیون اقتصادی به حساب می آید. در سال ۱۳۹۵ هم این قانون توسط کمیسیون اقتصادی دنبال شد. همان گونه که رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید داشتند ما به دنبال ایجاد منابع مالیاتی برای دولت نیستیم بلکه هدف اصلی شفافیت اطلاعات اقتصادی می باشد. آنچه عامل فساد در کشور به حساب می آید عدم شفافیت است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: حالا اطلاعات بخش اعظمی از جامعه در سامانه ثبت املاک و اسکان ثبت نشده و محل سکونت آنها روشن نیست. هرچه شفافیت بیشتر باشد بطور قطع مبارزه با فساد و سوداگری هم بهتر صورت خواهد گرفت. متاسفانه سامانه اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی همچنان تکمیل نیست. امروز ما دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد خالی در کشور داریم که در حبس قرار گرفته است. راهکاری که دنیا برای عرضه واحدهای خالی به بازار دنبال می کند ابزار مالیات است. ما از پیشنهادات تخصصی سایر کمیسیون ها هم استقبال می نماییم همان گونه که در حوزه ساخت مسکن کمیسیون عمران طرح جامعی را دنبال می کند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: اما تصویب این طرح می تواند منجر به آزادسازی واحدهای ساخته شده از دست مبتکران شده و شفافیت اطلاعات را در کشور رقم بزند. اگر ابهاماتی داشته باشد می توان آنرا برطرف کرد.
منبع:

1399/04/25
15:08:12
5.0 / 5
1942
تگهای خبر: ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP