چند درصد ایرانیان زیر پوشش تأمین اجتماعی هستند؟

چند درصد ایرانیان زیر پوشش تأمین اجتماعی هستند؟

نتایج یک تحقیق نشان داده است تعداد افراد زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشته و استان تهران بیشترین جمعیت زیر پوشش تأمین اجتماعی را به خود مختص کرده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در قانون اساسی و همین طور سند چشم انداز بیست ساله، جامعه ایرانی جامعه ای برخوردار از رفاه و امنیت غذایی، تامین اجتماعی و فرصتهای برابر به دور از تبعیض دیده شده است.
با اهمیت ترین وظایف حوزه رفاه اجتماعی برمبنای قوانین جاری کشور خصوصاً نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، گسترش پوشش بیمه ای و حمایتی کشور و ایجاد هماهنگی در برنامه های اجرائی بیمه ای و حمایتی در نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی است.
در تعریف، بیمه شده به فردی گفته می شود که با پرداخت مبالغی بعنوان حق بیمه، حق استفاده از مزایای مندرج در قانون سازمان بیمه گر را دارد.
بیمه شده اجباری، بیمه شده ای است که به دستور کارفرما یا نماینده وی در محلی به نام کارگاه کار می کند و مزد و حقوق دریافت می کند.
بیمه شده خاص، فردی است که مشمول بیمه الزامی نبوده و با میل و اراده تحت پوشش مقررات تامین اجتماعی قرار گیرد.
بیمه شده تبعی، شخص یا اشخاصی هستند که به تبع سرپرستی یا کفالت بیمه شده اصلی از مزایای مقرر در این قانون می توانند استفاده کنند.بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، در آخر سال ۱۳۹۹ سازمان تامین اجتماعی ۴۳ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۳۸۶ نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.
جمعیت کل کشور برمبنای برآورد مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۹ حدود ۸۴ میلیون نفر است که می توان نتیجه گرفت تا آخر سال ۱۳۹۹ حدود ۵۲.۷ درصد از افراد جامعه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند.
در این دوره تعداد بیمه شدگان اصلی ۱۴ میلیون و ۵۲۱ هزار و ۸۴۳ نفر است نسبت به انتها سال ۱۳۹۸ که ۱۴ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۲۶۰ نفر بوده حدود یک درصد افزایش را نشان میدهد.
همین طور طی این مدت تعداد مستمری بگیران اصلی چهار میلیون و ۲۲۸ هزار و ۸۹۹ نفر بوده که نسبت به سال ۱۳۹۸ که سه میلیون و ۹۵۴ هزار و ۴۰۵ نفر است ۶.۹ درصد افزایش داشته است.تعداد افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۰.۳ درصد افزایش، تعداد بیمه شدگان ۰.۶ درصد کاهش و تعداد مستمری بگیران ۴.۶ درصد افزایش داشته است.
استان تهران با ۹ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۱۹۸ نفر و بعد از آن اصفهان با سه میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۰۴ نفر بیشترین جمعیت تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در سال قبل را به خود اختصاص داده اند
تعدادکل بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی تا آخر سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۷ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۸۰۰ نفر بوده که ازاین تعداد بیش از ۱۱ میلیون و ۶۳۸ هزار نفر بیمه شده مرد، دو میلیون و ۸۸۳ هزار و ۴۲۳ نفر بیمه شده زن و مابقی ۲۲ میلیون و ۵۸۶ هزار نفر بیمه شدگان تبعی هستند.
از مجموع بیمه شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی بدون احتساب بیمه شدگان تبعی، بیش از ۱۰ میلیون نفر بیمه شده اجباری و بیش از چهار میلیون نفر بیمه شده خاص هستند.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، برابر ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلفند برمبنای قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه کارگران واحدهای خود اقدام نمایند.
منبع:

1400/08/10
23:02:55
5.0 / 5
1032
تگهای خبر: غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP