ثبت نام بیش از ۵۱ هزار نفر در طرح یارانه دستمزد

ثبت نام بیش از ۵۱ هزار نفر در طرح یارانه دستمزد

شاپ: تازه ترین نتایج عملکرد یارانه دستمزد حاکی از آنست که از سال 1398 تا اختتام شهریور ماه 1400 جمعا 51 هزار و 50 نفر از جویندگان کار در این طرح ثبت نام کرده و طی این مدت 32 هزار و 550 قرارداد کار منعقد شده که بیشترین میزان قراردادها متعلق به واحدهای فعال در بخش خدمات بوده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد همچون طرح های اثرگذار در زمینه اشتغال بشمار می رود که برمبنای آن در صورت جذب نیروی کار شغل اولی در واحدهای اقتصادی ۳۰ درصد مبلغ دستمزد نیروی کار به شکل یارانه از جانب دولت به مدت یک سال به کارفرمایان پرداخت می شود.

کارفرمایانی که از فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان یارانه بهره مند می شوند.

طرح پرداخت یارانه دستمزد با هدف تحرک­ بخشی به ایجاد اشتغال در بنگاه­های خرد، کوچک و متوسط و همین طور زمینه­ سازی برای اشتغال دانش­ آموختگان مقاطع تحصیلی دیپلم و بالاتر، ارتقاء مهارت و کسب تجربه توسط جویندگان کار به ویژه گروه شغل ­اولی­ها بوسیله تعامل با نیروهای متخصـص و با تـجربه، انتـقال یافـته­های جـدید دانش و فـناوری به بنگاه اقتصادی با ورود نیروی جوان و ارتقاء سطح تولید و سرمایه گذاری در بخش­های تعاونی و خصوصی تحت­ عنوان یکی از سیاست­های فعال بازار کار تدوین شده ­است.

در مرحله اول اجرا این طرح به ­عنوان ابزار تشویقی برای جذب نیروی کار جدید توسط کارفرمایان بنگاه­های بخش تعاونی و خصوصی در استان­های کم برخوردار شامل استان های ایلام، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۹۸ با ابلاغ دستورالعمل اجرائی مربوطه، عملیاتی شد.

جامعه هدف این طرح، جوانان بیکار جویای کار در مناطق محروم و کم برخوردار از اشتغال و همین طور بنگاه­های اقتصادی رسمی فعال در شهرستان­های کم برخوردار از اشتغال استان های مشمول طرح بود. بعد از اجرای موفق طرح در مرحله اول، با استمرار اجرای آن در مرحله دوم، علاوه بر هشت استان محروم قبلی، بنگاه­های مستقر در استان­های مرزی و آسیب­دیده از سیل نیز موافقت به عمل آمد.

استان­های منتخب شامل آذربایجان­ غربی، اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی، خوزستان، گلستان، مازندران و هرمزگان می­ شود که طی مکاتبه رسمی به استانداران ابلاغ گردید.

طرح یاد­شده به­ عنوان ابزار انگیزشی موثر برای جذب نیروی کار جدید توسط کارفرمایان در وضعیت رکود یا دوره خروج از رکود و همین طور شیوع ویروس کرونا برای پذیرش و جذب نیروی کار جدید اثرگذار بوده است.

تازه ترین گزارش معاونت اشتغال وزارت کار از عملکرد طرح پرداخت یارانه دستمزد نشان میدهد که از سال ۱۳۹۸ تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ جمعا ۵۱ هزار و ۵۰ نفر از جویندگان کار در این طرح ثبت نام کرده اند؛ همین طور تعداد واحدهای متقاضی ۸۶۷۱ واحد بوده و در طول این مدت ۳۲ هزار و ۵۵۰ قرارداد منعقد شده است.

به ­طور کلی واحدهای اقتصادی بخش تعاونی و خصوصی مشارکت کننده در ۱۶ استان در این طرح تعداد ۸۶۷۱ بنگاه بوده که از این میان، تعداد ۶۷۴۱ بنگاه با جذب نیروی کار در قالب این طرح مورد حمایت قرار گرفته­ اند.بررسی تعداد قراردادها نشان می ­دهد که ۴۸ درصد از قراردادها در بنگاه­هایی با شخصیت حقیقی و بیش از نیمی از قراردادها معادل ۵۲ درصد، دربنگاههایی با شخصیت حقوقی منعقد شده است. ۹۱ درصد قراردادها در بنگاههای خصوصی و ۹ درصد از قراردادها در بنگاههایی با مالکیت تعاونی منعقد شده ­است که بنظر می رسد باتوجه به سهم حدود ۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد، مشارکت ۹ درصدی بنگاههای بخش تعاونی در این طرح رقم مطلوبی است.

بررسی قراردادهای منعقده حاکی از آنست که ۴۹ درصد قراردادها متعلق به بنگاهها و واحدهایی است که در بخش خدمات فعالیت می نمایند. بخش صنعت با ۴۲ درصد و بخش کشاورزی با ۹ به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند. متوسط سرانه جذب هر بنگاه در رابطه با جذب نیروی کار شغل اولی نیز ۴.۳ نیروی کار بوده ­­است.

خروجی­ سامانه یارانه دستمزد وزارت کار نشان میدهد که تعداد ۳۲ هزار و ۵۵۰ نفر برای مدت یک­سال در استان­های محروم از اشتغال کشور و همین طور استان های مرزی و لطمه ­دیده از سیل، جذب بنگاههای فعال بخش­های خصوصی و تعاونی شده ­اند که بعنوان دستاورد اصلی این طرح تا این مرحله است.

از میان این تعداد کارجوی جذب شده ۴۲.۵ درصد دارای تحصیلات دیپلم، ۱۲.۸ درصد دارای تحصیلات فوق دیپلم، ۳۸.۶ درصد دارای تحصیلات کارشناسی و۶.۱ درصد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر بوده­ اند. در طرح یارانه دستمزد، مردان ۶۲ درصد و زنان ۳۸ درصد از سهم اشتغال را به خود اختصاص داده­ اند.

هدف کمی طرح باتوجه به بودجه اختصاص داده شده، ایجاد ۳۰ هزار فرصت شغلی بوده است که علاوه بر آنکه کل تعهد استان­ها محقق شده، باتوجه به اقبال نسبتاً خوب کارفرمایان از طرح، ۳۲ هزار و ۵۵۰ فرصت ­شغلی در استان­های هدف طرح به وجود آمده که بر این اساس میزان تحقق اهداف طرح تا حالا به ۱۰۸ درصد رسیده و نمایانگر کارآمدی طرح و میزان بالای استقبال بازار کار از آن بوده است.

طرح یارانه دستمزد با هدف کاهش هزینه های بکارگماری نیروی کار جدید برای کارفرمایان و بمنظور پایداری تولید، حفظ اشتغال، افزایش فرصتهای شغلی و پشتیبانی از بنگاههای خصوصی و تعاونی به اجرا درآمده و مناطق کم برخوردار از اشتغال و بنگاههای به شدت لطمه دیده از ویروس کرونا در اولویت اجرای این طرح قرار گرفته اند.

داوطلبان و جویندگان کار جهت بهره مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد؛ شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، وزارت کار در دوران کرونا بنگاههای به شدت لطمه دیده از ویروس کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده را در اولویت اجرای این طرح قرار داد.

منبع:

1400/08/09
11:55:08
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: آسیب , بازار , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP