آمار بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار پارسال

آمار بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار پارسال

نتایج یک تحقیق نشان داده است که طی سال قبل ۴۱۹ هزار فقره بازرسی از کارگاه های مشمول قانون کار صورت گرفته و بازرسی موردی از کارگاهها نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بازرسی کار موثر و کارآمد، یکی ازنشانه های ضروری هر دولت مترقی و اقتصاد موفق به حساب می آید. در اساسنامه سازمان بین امللی کار(ILO) از تمامی کشورهای عضو خواسته شده تا نسبت به برقراری نظام بازرسی کار اقدام نمایند.

بی تردید همکاری نزدیک بین بازرسان کار، کارگران و کارفرمایان می تواند در تصویب قوانین در ارتباط با ایمنی و حفاظت کار و اعمال آن در کارگاهها موثر باشد و هدف بازرسی حصول اطمینان از رفع هرچه بیشتر مشکلات در رابطه با کارگران از جهت مسائل حفاظتی و بهداشتی در کارگاه است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار طی سال ۱۳۹۹ جمعا ۴۱۹ هزار فقره بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار صورت گرفته که از این میزان، ۲۵۹ هزار و ۲۳۷ فقره بازرسی ادواری و ۱۵۹ هزار و ۸۵۹ فقره بازرسی موردی بوده است.تعداد بازرسان کار پارسال ۸۴۷ نفر بوده که نسبت به سال قبل دارای کاهش ۲.۸ درصدی بوده و از این تعداد ۸۶.۷ درصد مرد و ۱۳.۳ درصد زن هستند.

تعداد کارگاههای بازرسی شده جمعا ۳۸۰ هزار و ۱۱۱ کارگاه بوده که بیشترین تعداد آن در ارتباط با فعالیت صنعت با ۱۳۲ هزار و ۶۳۳ مورد، سایر فعالیت های خدمات عمومی و اجتماعی و شخصی با ۸۳ هزار و ۸۳۹ مورد و ساختمان با ۶۵ هزار و ۵۵۰ مورد بوده است.بیشترین تعداد بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار به ترتیب متعلق به استان های تهران، خوزستان و اصفهان بوده است.

نتایج این گزارش از افزایش بازرسی موردی و کاهش بازرسی ادواری پارسال حکایت دارد؛ به نحوی که رویکرد بازرسان کار در بازرسی از کارگاههای مشمول قانون کار بیشتر بازرسی موردی بوده در حالیکه در سال ۱۳۹۸ بازرسی ادواری افزایش داشته است.

به باعث ماده ۹۸ قانون کار، بازرسان کار و کارشناسان بهداشت کار در حدود وظایف خویش حق دارند بدون اطلاع قبلی در هر موقع از شبانه روز به موسسات مشمول قانون کار ورود کرده و به بازرسی بپردازند. همینطور بر مبنای ماده ۱۰۴ قانون کار، کارفرمایان و دیگر کسانی که مانع ورود بازرسان کار و کارشناسان بهداشت کار به کارگاههای مشمول این قانون شوند یا از انجام وظیفه ایشان ممانعت و از دادن اطلاعات و مدارک لازم به آنها اجتناب کنند، حسب مورد به مجازاتهای مقرر در این قانون محکوم خواهند شد.

منبع:

1400/08/06
13:15:26
5.0 / 5
1070
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP