گزارش شاپ؛

ریزش 10 هزار تومانی تسه

ریزش 10 هزار تومانی تسه

شاپ: اوراق تسهیلات مسکن که همزمان با بیان افزایش سقف وام خرید مسکن تا 480 میلیون تومان، به مرز 80 هزار تومان رسیده بود، در ایام اخیر به 65 تا 70 هزار تومان کم شده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات روز گذشته چهارشنبه ۲۸ مهر در دامنه ۶۸ تا حدود ۷۲ هزار تومان در فرابورس معامله شد.
بیشترین تعداد برگه های فروخته شده در معاملات روز گذشته به نماد تسه ۰۰۰۶ (اوراق مسکن شهریور امسال) با ۳۱ هزار برگه و سپس ۰۰۰۵ (اوراق مسکن مرداد امسال) با ۱۵ هزار برگه بود.
بیشترین قیمت برگه های فروخته شده به یکی از معاملات نماد تسه ۹۹۱۲ (اوراق مسکن اسفند سال گذشته) با ۷۱ هزار و ۹۰۰ تومان و ارزان ترین برگه ها هم به یکی از معاملات نماد تسه ۹۸۰۸ (اوراق مسکن آبان ۱۳۹۸) با ۶۵ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص داشت.
این ریزش ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی اوراق تسهیلات مسکن نسبت به اوراق ۸۰ هزار تومانی در هفته دوم و سوم مهر ماه در حالی است که در هفته گذشته که بازار سرمایه با ریزش سنگین مواجه گردید، به دامنه ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان سقوط کرده بود اما بار دیگر به کانال ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان رشد کرد.
افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در پی افزایش سقف وام خرید مسکن و ابلاغ آن به شعب بانک عامل و تخصصی بخش مسکن رخ داد که به استقبال خریداران این برگه ها برای گرفتن وام مسکن منجر گردید.
در سقف های جدید وام مسکن مصوب شورای پول و اعتبار، متقاضیان تهرانی می توانند تا ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به همراه ۸۰ میلیون تومان وام جعاله را همزمان دریافت نمایند.
اما بنظر می رسد ادامه روند صعودی قیمت ها در بازار مسکن طبق گزارش اعلامی بانک مرکزی که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی را در محدوده ۳۲ میلیون تومان برای هر متر مربع عنوان کرده، به فروکش کردن تب دریافت وام مسکن حدوداً نیم میلیاردی منجر شد؛ چونکه تأثیر چندانی در افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها نداشته است.
برای دریافت وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی، متقاضیان می بایست ۹۶۰ برگه با متوسط هر برگه تسهیلات مسکن ۷۰ هزار تومان به ارزش ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خریداری کنند.
همچنین مجردان تهرانی هم باید برای دریافت وام مسکن ۲۸۰ میلیون تومانی، ۵۶۰ برگه به ارزش هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن ۷۰ هزار تومان، ۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کنند.


منبع:

1400/07/29
15:18:41
5.0 / 5
1318
تگهای خبر: ارز , بازار , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP