کدام استانها بیشترین نماینده کارگر را دارد؟

کدام استانها بیشترین نماینده کارگر را دارد؟

شاپ: برمبنای نتایج یک مطالعه تعداد سازمان های کارگری در سال قبل بیش از پنج درصد رشد داشته و بیشترین سهم به نمایندگان کارگری اختصاص دارد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا سازمانهای کارگری، تشکیلاتی هستند که با عضویت کارگران مشمول قانون کار بمنظور حفظ و توسعه منافع صنفی آنها تاسیس شده و در قالب مقررات ملی فعالیت می نمایند و انجمن های صنفی کارگری، شوراهای اسلامی کار و نمایندگان کارگر همچون مصادیق آن به شمار می روند.


از دید کارشناسان، توسعه و تأسیس تشکل های کارگری سبب افزایش راندمان، ارتقای کیفیت تولید و بهبود عملکرد واحدهای تولیدی می شود.


به زعم آنها باتوجه به آنکه تشکل ها از نزدیک با مسائل حرفه ای و اقتصادی کارگران روبه رو هستند بواسطه مشارکت و تخصص خود بهتر می توانند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مفید واقع شوند.گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار درباب تعداد سازمانهای کارگری در سال قبل نشان میدهد که تعداد سازمانهای کارگری دارای مجوز، ۹۵۸۲ مورد بوده است که نسبت به سال قبل ۵.۵ درصد افزایش داشته است؛ همین طور تعداد سازمانهای کارفرمایی دارای مجوز ۲۷۱۸ مورد بوده که از این تعداد ۲۵۷۷ مورد انجمن صنفی کارفرمایی و ۱۴۱ مورد کانون انجمن صنفی کارفرمایی بوده و از رشد ۳.۹ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار بودند.
مجموع تعداد سازمان های کارگری و کانون کارگران بازنشسته دارای مجوز فعالیت در سال ۱۳۹۸ بیش از ۹۰۸۰ مورد بوده که طی سال ۱۳۹۹ به ۹۵۸۲ مورد بالا رفته است؛ از این تعداد ۶۲۰۴ مورد نماینده کارگران، ۱۹۱۲ مورد شوراهای اسلامی کار و ۱۳۳۳ مورد انجمن صنفی کارگری هستند.
تعداد کانونهای کارگران بازنشسته استانی و شهرستانی هم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ از روند افزایشی برخوردار بوده است.ارزیابی تمرکز استانی سازمانهای کارگری و کارفرمایی نشان میدهد که بیشترین تعداد سازمانهای کارگری مربوط به استان های تهران، خراسان رضوی و فارس بوده به نحوی که خراسان رضوی و تهران بیشترین تعداد نماینده کارگران، فارس بیشترین تعداد انجمن صنفی کارگری و تهران، بیشترین تعداد شوراهای اسلامی کار را به خود اختصاص داده اند، در عین حال بالاترین تعداد انجمن های صنفی کارفرمایی به دو استان خراسان رضوی و تهران متعلق می باشد.
بر طبق این گزارش تعداد نمایندگان کارگری بیش از انجمنهای صنفی و شوراهای اسلامی کار است که می تواند بیان کننده این مسأله باشد که کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگران در کارگاه تمایل بیشتری دارند.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون تشکل های کارگری در تحقق مطالبات کارگران شامل حفظ امنیت شغلی، بهبود وضعیت معیشت، حقوق و دستمزد، بیمه و قراردادهای کار نقش به سزایی دارند.
منبع:

1400/07/26
09:18:33
5.0 / 5
1769
تگهای خبر: ارز , تولید , عمل , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP