معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

ثبت نام برای خانه های جهش تولید از ۱۰ روز دیگر

ثبت نام برای خانه های جهش تولید از ۱۰ روز دیگر

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه از 10 روز دیگر ثبت نام متقاضیان خانه اولی برای واحدهای طرح جهش تولید و تامین مسکن شروع می شود اظهار داشت: تا کنون 2 میلیون و 500 هزار واحد به تفاهم نامه رسیده که نفرات آن اعتبارسنجی شده و آماده اجرای پروژه هستیم.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده چهارشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با موضوع بررسی قانون جهش تولید مسکن اظهار نمود: ما در هفته آتی آمادگی ثبت نام در قالب طرح جهش تولید مسکن را داریم اما امروز قرار شد که این مساله ۱۰ روز به تعویق بیفتد که نظرات مختلف ارائه شود. علت این است که وزارت راه و شهرسازی برای دهک های مختلف سودهای مختلف داشته باشد تا متقاضی بداند چه بار مالی برایش متصور است.

منابع طرح جهش مسکن از صندوق ملی مسکن تامین می شود
وی ادامه داد: دومین موضوعی که در قانون جهش تولید مسکن به آن پرداخته شده صندوق ملی مسکن می باشد که یک پشتوانه دائمی برای مسکن کم درآمدها یا مسکن حمایتی خواهد بود. با بهره گیری از منابع این صندوق می توانیم کاهش سود تسهیلات بانکی را شاهد باشیم. پیش بینی هایی درباب تامین منابع این صندوق صورت گرفته که یکی از آنها مالیاتهای حوزه مسکن، زمین و ساختمان است. یکی دیگر، خط اعتباری مسکن مهر شامل اصل و اقساط برگشتی آن خواهد بود. اجاره ای که سیستم ما بابت زمینهای ۹۹ ساله از کل پروژه های مسکونی دریافت می کند دیگر منابع این صندوق را تشکیل می دهد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، مجموع درآمدهای صندوق ملی مسکن در سال ۱۴۰۰ را ۲۰ هزار میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: قسمتی از این درآمد بوسیله بودجه عمومی و بخشی بوسیله مالیاتها است. حدود ۱۴ روز قبل قانون ابلاغ گردیده که ما حسابی را نزد خزانه باز کردیم. تا موقعی که صندوق شکل بگیرد باید حساب ملی مسکن کار کند. این کاملا عملیاتی است و در نیمه دوم سال صندوق می تواند سهمش را بگیرد.

اختصاص مالیات خانه های خالی برای راه اندازی واحدهای جهش مسکن
در ادامه این برنامه، اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ـ اظهار نمود: صندوق ملی مسکن باید سه ماه پس از ابلاغ قانون تشکیل گردد. این زمان بندی ها برای ما مهمست که اگر به تاخیر بیفتد کل برنامه گرفتار مشکل می شود. البته در قانون پیش بینی شده که تا زمان تشکیل صندوق، وزارت راه و شهراسزی می تواند از حساب ملی استفاده نماید.
وی افزود: علاوه بر منابعی که آقای محمودزاده اعلام کرد، مازاد مالیاتهای مربوط به زمین، مسکن و اراضی برای صندوق ملی مسکن پیش بینی شده که از سال آینده کل مالیاتها به این صندوق می رود. به نظر من هنوز مالیات بر خانه های خالی به جایگاه خودش نرسیده است. این نوع مالیات علاوه بر این که به منابع صندوق کمک خواهدنمود یکی از اقدامات مکمل خروج مسکن از بورس بازی است.

هنوز با انبوه سازان تفاهمی انجام نشده است
همین طور فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ با اعلان اینکه هنوز با وزارت راه و شهرسازی به نتایج مورد نظر نرسیده ایم اظهار داشت: مقرر شده بخش خصوصی واحدهای طرح جهش مسکن را اجرا نماید اما در مقام عمل، شوربختانه هنوز به نتایجی نرسیده ایم. تلاش ما این است که یک همگرایی با دولت داشته باشیم و باید جلوتر برویم ببینیم چه اتفاقی می افتد. البته مقداری هم حق می دهیم که آقای رستم قاسمی تا بخواهد بر امور مسلط شود زمان می برد.
محمودزاده در واکنش به سخنان پورحاجت اظهار نمود: ساخت پروژه های مسکن در کشور به چهار شیوه انجام می شود. در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و روستاها توسط خود مردم خواهد بود که بر عهده دولت نیست و هم اکنون ۱۳۰ هزار واحد در این قالب اجرا می شود. در دیگر مناطق سازندگان و انبوه سازان راه اندازی واحدها را بر عهده دارند که اکنون انبوه سازان خوشنام درحال فعالیت هستند و با قیمت مناسب برای مردم می سازند.
وی ادامه داد: با انجمن انبوه سازان در استان های مختلف قراردادهایی منعقد کرده ایم. بطورمثال در استان تهران انجمن انبوه سازان تهران قرارداد بسته و دارد کار می کند. یک خط قرمز وجود دارد و آن قیمت تمام شده است. عددی که سال قبل اعلام کردیم قابل افزایش نیست. برمبنای شاخص لیست بها ۲ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان درهر متر مربع بود که تعدیلها به آن اضافه می شود. اگر تعدیل جواب نداد در سیمان و فولاد مابه التفاوت را پرداخت می کنیم؛ به لحاظ این که سرمایه گذاران از امنیت سرمایه گذاری برخوردار شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه در طرحهای انبوه سازی کمتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است اظهار داشت: این نشان میدهد پروژه ها بیشتر با پول مردم دارد اجرا می شود و روش تامین مالی یک نحوه اجرای فکر شده است.

پورحاجت: اتفاقات مثبت مسکن مهر توسط کانون انبوه سازان رقم خورد
در ادامه، پورحاجت اظهار نمود: موجب تاسف است که انجمن ها با مدیرکل ادارات راه و شهرسازی کار می کنند و کانون انبوه سازان با وزارتخانه بستر مناسب را برای کل کشور فراهم ننموده اند. ما بعنوان کانون سراسری ۳۱ انجمن در ۳۱ استان کشور داریم. این که می گویند با انجمنها اقداماتی صورت گرفته برمی گردد به موضوع اقدام ملی که مربوط به جهش تولید مسکن نیست.
وی یادآورشد: من یک عقبگرد می کنم به سال ۱۳۸۸ در دوره آقای نیکزاد که اگر اتفاق مثبتی در روند اجرای مسکن مهر رخ داد بابت همگرایی کانون انبوه سازان با وزارت راه و شهرسازی بود که تفاهم نامه های سه جانبه و چهارجانبه شکل گرفت. ما به کرات اعلام کردیم سازمان برنامه و بودجه شاخصها را اعلام می کند و مبنای ما نیز بر همان صورت است. چیز جدیدی نخواستیم ولی باید بپذیریم که طی دو سال قبل تورم سنگینی را داشتیم و هنوز نتوانسته ایم آنرا کنترل نماییم.
همین طور اقبال شاکری با اعلان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید برای بهای تمام شده که بخشی هم مالکین بپردازند قیمتی را مشخص نماید اظهار داشت: وزارتخانه از هر طرفی جلو برود نهایتاً به بخش خصوصی می رسد. ما هرچقدر مسیر را برای مسکن حمایتی و استفاده از تسهیلات بانکی باز نماییم به نظر من آمار بالاتر می رود. ولی هرچه محدود نماییم به توانایی افراد، تعداد پایین می آید. آقای محمودزاده یک سری تفاهم نامه با دستگاههای بزرگ بسته و به نظر من لایه دوم این باشد که وارد گفت و گو با پیمانکاران بزرگ شوند.
وی اشاره کرد: باید قیمت منطقی بگذارید و ساز و کار درستی تعیین کنید. در غیر این صورت همانند برخی تعاونیها می شود که پروژه آنها نه محوطه دارد، نه زیرساخت، نه کولر دارد و نه حتی آسانسور. من منظورم این است که ساز و کارها تقویت کننده آن سخت افزارهایی است که انجمن ارائه می دهد.

مالیات خانه های خالی تا دو ماه دیگر وصول می شود
در بخش دیگری از این برنامه، محمودزاده درباره مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: شهریورماه سال قبل در موضوع خانه های حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شناسایی شد. اما باتوجه به درخواستی که سازمان امور مالیایت داشتند قرار شد یک سیستم MPLS بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود که بصورت قانونی، یک دفعه دیگر این مساله را ارسال نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در کارتابل سازمان امور مالیاتی است و کسی در این خصوص ابهامی ندارد. صحبت سازمان امور مالیاتی این است که این مساله بوسیله یک سیستم دولتی و مستند به ما ارسال شود نه کارتابل الکترونیک که مستلزم ساختار MPLS است. ولی فکر می کنم ظرف یکی دو ماه آتی به وصول خواهد رسید.
محمودزاده در پاسخ به سوالی درباره اختصاص زمین های دولتی برای طرح جهش تولید و تامین مسکن اظهار داشت: امروز در شورای عالی مسکن دو اتفاق افتاد؛ یکی این که مصوب شد استانداران سراسر کشو نسبت به تامین زمین اقدام نمایند. بحث دوم این که اطلاعات تمام اراضی که مقرر است مالکیت آن به وزارت راه و شهرسازی برسد در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد و به مدت سه ماه دسترسی برخط به ما بدهند. از زمانی که قانون ابلاغ گردیده به دستگاهها دو ماه فرصت داده می شود تا اراضی خودرا اختصاص دهند در غیر این صورت سازمان ثبت اسناد و املاک، مالکیت آنرا به وزارت راه و شهرسازی منتقل می کند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همین طور با اعلان اینکه هم اکنون ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی به تفاهم نامه رسیده است اظهار داشت: قرارداد ۲۰۰ هزار واحد با اتاق تعاون و ۵۲۰ هزار واحد با دستگاههای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی امضا شده است. ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نیز به تفاهم نامه رسیده که اعتبارسنجی شده و آماده اجرای پروژه هستیم.1400/07/15
20:32:53
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP