نهمین دوره انتخابات نظام مهندسی

مشارکت دو برابری مهندسان در انتخابات الکترونیکی

مشارکت دو برابری مهندسان در انتخابات الکترونیکی

شاپ: برگزاری نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان به شکل الکترونیکی به مشارکت بیش از دو برابری مهندسان منجر شده و میزان تخلفات را به صفر رسانده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، انتخابات نهمین دوره هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها از روز ۲ مهرماه شروع و تا یک هفته ادامه خواهد داشت که تا کنون در ۱۱ استان برگزار شده است. نکته قابل توجه مشارکت بیش از دو برابری مهندسان در این دوره از انتخابات است که بصورت الکترونیکی برگزار می گردد.
انتخابات ۲ مهر در خراسان شمالی، ۴مهر در کرمانشاه، ۷ مهر در ۹ استان ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مازندران و مرکزی انجام شد.
در این دوره هر فرد می تواند با آی پی و شماره تلفن ثبت شده خود در سازمان نظام مهندسی رای بدهد که امکان تخلف را به صفر رسانده است.
اخبار رسیده حاکی از آنست برخی افراد که به شکل سنتی در انتخابات گذشته حائز آرای بالایی بودند در دوره فعلی موفق به کسب آرای لازم برای ورود به هیات مدیره استانها نشده اند.
وجه تمایز دیگر انتخابات فعلی به حذف افرادی که دارای تعارض منافع هستند مربوط می شود. مهندسانی که دارای تعارض منافع هستند یا در استان ردصلاحیت می شوند یا وزارت راه و شهرسازی بند «ج» ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی را در مورد آنها اعمال می کنند.
طبق قانون کارکنان هشت دستگاه اجرائی و نظارتی همچون وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، شهرداری ها، اعضای شورای شهر، کارکنان سازمان نظام مهندسی، بنیاد مسکن، مناطق آزاد و شهرکهای صنعتی برای حضور در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استانها می بایست بعد از کسب آرای لازم از دستگاه متبوع خود استعفا دهند.
برمبنای بند ۵ ماده ۲ مکرر بخشنامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحی سال ۱۳۹۴ «اشخاص (حقیقی یا حقوقی) در ارائه خدمات مهندسی ساختمان باید از تکفل همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم آورد اجتناب نمایند».
آخرین آماری که توسط مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان از میزان مشارکت در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها ارائه شده حاکی از آنست درصد مشارکت در ایلام برای سال ۹۷، معادل ۲۱ درصد و اکنون به بالای ۷۰ درصد، در خراسان رضوی در سال ۹۷ معادل ۱۳ درصد و امسال حدود ۳۶ درصد، در خراسان شمالی بیش از ۲۸/۵ درصد در سال ۹۷ و اکنون به ۴۴/۵ درصد، در خراسان جنوبی در سال ۹۷ معادل ۲۶ درصد و اکنون به حدود ۳۰ درصد رسیده است.
بگفته علی محمد عبدی قهرودی، میزان مشارکت در کردستان در سال ۹۷ معادل ۱۰/۳ درصد و اکنون حدود ۴۱ درصد، در کرمانشاه در سال ۹۷ معادل ۱۵/۵ درصد و اکنون ۳۱/۵ درصد، در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۳۲ درصد برای سال ۹۷ و اکنون به ۵۴/۵ درصد، در گلستان در سال ۹۷ معادل حدود ۲۵ درصد و اکنون ۴۷/۶۹ درصد، در مازندران در سال۹۷ معادل ۲۰ درصد و اکنون به ۴۰/۴۳ درصد، در مرکزی برای سال ۹۷ معادل ۱۷/۳۶ درصد و امسال به ۴۱/۸۷ درصد و برای استان البرز نیز رقم ۱۹/۷۵ درصد مشارکت ثبت شده اکنون به ۴۰/۶۳ درصد رسیده است.
منبع:

1400/07/09
12:51:11
5.0 / 5
1141
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , شهرداری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP