در گفت و گو با شاپ عنوان شد

از تاسیس کاریابی ها چه هدفی داشتیم؟

از تاسیس کاریابی ها چه هدفی داشتیم؟

به گزارش شاپ یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه ایجاد شغل وظیفه وزارت کار نیست، اظهار داشت: اگر نمی خواهیم به کاریابی ها نقش بدهیم باید مثل سابق افراد را برای پیدا کردن شغل به ادارات کار سوق بدهیم. به اعتقاد وی تقویت کاریابی ها به ایجاد شغل، تحرک بازار کار و کاهش بیکاری کمک می نماید.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به فلسفه تشکیل کاریابی ها در کشور اظهار نمود: راه اندازی و فعالیت کاریابی ها به باعث آئین نامه تشکیل مؤسسات مشاوره شغلی و کاریابی و با هدف ایجاد شغل و رفع نیاز جویندگان کار و تأمین نیروی کار کارفرمایان صورت گرفت.

وی اضافه کرد: روند کار به این شکل است که کارجویان برای کار باید به کاریابی ها رجوع کنند و مبلغی برای ثبت نام بپردازند و بعد از یافتن شغل بخشی از حقوق ماه اول خویش را در ازای آن به کاریابی بدهند.

این کارشناس حوزه کار افزود: قبلا کسی که دنبال کار بود به ادارات کار رجوع و فرمی را پر می کرد. کارخانه هایی که احتیاج به کارگر داشتند درخواست خویش را به ادارات کار می دادند و به این طریق نیروی کار مورد نیازشان را تأمین می کردند.

چمنی اظهار داشت: پس از مدتی چون این کار به منزله ورود به مبحث اشتغال تلقی شد آنرا به دست کاریابی ها سپردند و در واقع تصدی های دولتی به بخشهای غیردولتی و خصوصی واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال وظیفه وزارت کار نیست، اظهار داشت: مسئولیت تنظیم سیاستهای توسعه اشتغال برعهده وزارت کار است و اگر می خواهیم فرماندهی اشتغال کشور را با این هدف که شغل ایجاد نماید به وزارت کار بسپاریم پس باید آئین نامه کاریابی ها را حذف نماییم و باردیگر افراد را برای پیدا کردن کار به ادارات کار سوق دهیم.

این کارشناس حوزه کار در انتها تصریح کرد: تاسیس کاریابی ها در جهت این هدف بود که واسطه بین کارگران و کارفرمایان شوند و به تقاضای نیروی کار و کارفرما پاسخ دهند. تقویت کاریابی ها به ایجاد شغل، تحرک بازار کار و کاهش بیکاری کمک می نماید و از راه آنها میتوان به آمار بیکاران و شاغلین در بازار کار دست یافت.

منبع:

1400/07/08
11:10:55
5.0 / 5
1159
تگهای خبر: بازار , ثبت نام , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP