8 اصطلاح بورسی مبتدی برای شروع ورود به بورس ایران

8 اصطلاح بورسی مبتدی برای شروع ورود به بورس ایران

در ادامه به بررسی اجمالی ۸ اصطلاح رایج بورسی به صورت مختصر می پردازیم.به گزارش شاپ به نقل از مهر، یکی از ضروری ترین موارد برای شروع فعالیت و سرمایه گذاری در بورس آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم پرکاربرد است که مبتدیان قبل از ورود به بورس و شروع سرمایه گذاری چه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باید با این اصطلاحات آشنا گردند.
به همین دلیل در ادامه به بررسی اجمالی ۸ اصطلاح رایج بورسی به صورت مختصر می پردازیم.
۸ اصطلاح رایج و مفاهیم بورس
هر فردی می تواند با ثبت نام در سایت سجام و دریافت کدنویسی و سهامداری به سادگی در یکی از کارگزاری ها ثبت نام و سپس مبادرت به معامله کند. اما برای آن که بتوانید مدیریت سرمایه خویش را به درستی انجام دهید باید قبل از وارد کردن سرمایه به این بازار، به خوبی آموزش ببینید و با اصطلاحات رایج بورس آشنا شوید تا در سرمایه گذاری شکست نخورید.
۱. شاخص کل
شاخص کل همان شاخصی است که در رسانه ها و اخبار در مورد آن صحبت می شود. این شاخص در میان فعالان بازار سرمایه بسیار رایج و پرکاربرد است. چونکه مبین سطح عمومی قیمت سهام و سود شرکتهای پذیرفته شده در بورس می باشد. به کمک این شاخص میانگین بازدهی سرمایه گذاری در بورس را می توانید متوجه شوید.
۲. سبد گردانی
سبدگردانی فعالیتی است که توسط افراد خبره و باتجربه در بازار سرمایه و بورس انجام می شود. کار سبدگردان، انتخاب و خرید دارایی های مناسب برای سرمایه گذار و چیدن یک سبد سرمایه گذاری مناسب می باشد. در سبدگردانی فردی متخصص به همراه تیم تحلیل بازار سرمایه باتوجه به میزان ریسک پذیری سرمایه گذار و سرمایه هر فرد، سبدی از دارایی های مناسب که شامل سهام شرکت ها، اوراق مشارکت، واحدهای صندوق های سرمایه گذاری می باشد را می سازند و سبدگردان با نظارت مستمر خود و درنظرگرفتن عوامل مؤثر بر سرمایه گذاری، جهت حفظ سرمایه فرد سرمایه گذار تلاش می کند.
۳. نماد سهام
نماد سهام شامل یک تا چهار کاراکتری است که نشان دهنده شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار است. برای مثال: نماد سهام خودروسازی سایپا "خساپا" است که حرف "خ" معرف صنعت خودرو و "سایپا" خلاصه ای از اسم شرکت می باشد.
۴. اوراق بهادار
اوراق بهادار یک ابزار مالی است که در بورس مورد معامله قرار می گیرد و دارای نوعی ارزش پولی است. در واقع در پاسخ به این که اوراق بهادار چیست؟ این گونه تعریف می شود که؛ اوراق بهادار نشان دهنده مالکیت فرد در یک شرکت سهامی عام است که از راه بورس سهامش مورد معامله قرار می گیرد. اما انواع اوراق بهادار چیست؟ اوراق بهادار شامل سهام عادی و ممتاز، اوراق بدهی و اوراق مشتقه است.

۵. بورس کالا
بورس کالا هم تعریفی مشابه تعریف بورس دارد؛ اما تعریف بورس کالا چیست؟ بورس کالا بازاری است که در آنها کالا خریدوفروش می شود. بورس کالا که بازار معاملات آتی هم نامیده می شود، بازار خرید و فروش قراردادهای آتی برای تحویل کالایی مانند گندم، طلا، زعفران و... است. همینطور این بازار مبنایی برای تعیین قیمت کالاهایی است که در آن معامله می شوند.
۶. بورس انرژی
با توجه به این که ایران دارای منابع و ذخایر بسیاری است، طبق مصوبه آذرماه ۱۳۴۸ مجلس شورای اسلامی، برای تأمین منابع انرژی توزیع کنندگان، علاوه بر سهام شرکتهای بورسی، خریدوفروش منابعی چون نفت و گاز و برق هم امکان پذیر شده است.
پس برای آن که بدانید بورس انرژی چیست، به بیان ساده بورس انرژی یک نوع بورس کالا است، با این تفاوت که در آن حامل های انرژی مورد معامله قرار می گیرند و نحوه معاملات آنها هم همانند سهام در یک فضای رقابتی بین خریداران و فروشندگان انجام می شود.
در ایران بورس انرژی شامل ۳ بازار مشتقه، فیزیکی و فرعی است.

۷. بتا
اندازه گیری رابطه بین قیمت سهام و حرکت کل بازار را بتا گویند. در واقع بتا معیار نوسانات سهام در ارتباط با کل بازار است. سهام با بتا بالا ریسک پذیرتر هستند اما پتانسیل بازگشت بالاتری را هم عرضه می دهند. سهام بتا پایین، ریسک کمتری دارد اما بازدهی کمتری هم دارد.
۸. حجم معاملات
تعداد سهام معامله شده در یک دوره زمانی خاص که معمولا با متوسط حجم معاملات روزانه اندازه گیری می شود، اغلب در طول یک روز تغییر می کند. همینطور حجم معاملات می تواند به معنای تعداد سهام خریداری شده از یک سهام معین باشد. حجم معاملات و تغییرات آن در طول زمان، برای معامله گران بعنوان یک پارامتر مهم به حساب می آید.
در پایان
اصطلاحات بسیاری وجود دارد که هر سرمایه گذاری باید پیش از ورود به بازار سرمایه با آنها آشنا شود. در این محتوا تلاش شد به صورت مختصر تنها به بررسی ۸ اصطلاح پرکاربرد و رایج که مبتدیان قبل از ورود به بورس با تعریف آنها باید آشنا گردند، مانند تعریف اصطلاح و انواع اوراق بهادار چیست یا بورس کالا چیست یا بورس انرژی چیست؟ پرداخته شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/07/07
23:03:32
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: آموزش , ارز , انرژی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP