در گفت وگو با شاپ عنوان شد

کدام جوان با ۴ میلیون تومان در خط تولید کار می کند؟

کدام جوان با ۴ میلیون تومان در خط تولید کار می کند؟

به گزارش شاپ یک مقام کارگری بر لزوم تدوین قانونی کامل و جامع در زمینه تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار اصرار کرد و اظهار داشت: کارهای غیرمولد به قدری در کشور رایج شده که جوانان حاضر نیستند با چهار میلیون تومان حقوق در خط تولید کار کنند و کار در بخشهای غیر تولیدی آسان تر و کم دردسرتر است.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: این طرح می تواند در تقویت فضای کسب وکار کشور موثر باشد به شرط آنکه طرحی جامع و کارشناسی شده باشد و زیربناها را اصلاح نماید.

وی افزود: اگر همه کارآفرینان و صاحبان کسب وکار را تشویق نماییم که در مدت فرضا شش ساعت مجوز بدهیم آیا برای موانع دیگر تولید و کسب وکار راهکاری دیده ایم؟ هم اکنون قیمتها در بازار ثبات ندارد و دلار دو نرخی است. کمبود مواد اولیه داریم و بحث قوانین کار و امنیت شغلی نیروهای کار، دارایی و تامین اجتماعی هم مطرح است و از سویی با معضل قاچاق کالا روبه رو هستیم پس مجلس اگر می خواهد چنین طرحی را از تصویب بگذراند باید همه این مسایل را بطور کارشناسی شده در آن ببیند تا قانون کاملی دراین زمینه داشته باشیم.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار اصلاح نظام بانکی را یکی دیگر از الزامات تدوین قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار دانست و اظهار داشت: اگر سرمایه گذاری بخواهد یک میلیارد تومان سرمایه گذاری کند آیا در این طرح دیده شده که بجای ۳۴ درصد با دو درصد سود از بانک ها وام بگیرد؟

اصلانی اضافه کرد: کسی که می خواهد در ترکیه سرمایه گذاری کند در عرض ۴۸ ساعت می تواند در یک شهرک صنعتی مشغول کار شود چون دولت تمام زیرساختها را در آن آماده و مجوزهای لازم را صادر کرده است ولی آیا در کشور ما کارفرما می تواند در یک شهرک صنعتی، کارگاه تولیدی ایجاد کند؟ واقعیت امر این است که در کشورهای دیگر به سبب فراهم کردن زیربناها، به سهولت مجوز داده می شود و دستگاههای نظارتی بدون بروکراسی های پیچیده و قوانین دست و پاگیر مجوزها را صادر می کنند.

وی متذکر شد: هم اکنون یکی از مشکلاتی که کارفرمایان با آن مواجهند نبود نیروی کار است. چون کارهای غیرمولد به قدری در کشور رایج شده که جوانان حاضر نیستند با چهار میلیون تومان در خط تولید کار کنند و کار در بخشهای غیر تولیدی آسان تر و کم دردسرتر است.

این مقام کارگری اشاره کرد: چند سال است که مقام معظم رهبری شعار سال را در عرصه تولید انتخاب می کنند و امسال نیز بر لزوم مانع زدایی از تولید تاکید فرمودند. مگر طرحی که مجلس انقلابی به دنبال آنست دولتهای قبل دنبال نمی کردند؟ اگر ما می خواهیم قانونی جامع و کامل تدوین نماییم باید به همه عناوینی که در عرصه اقتصاد و صدور مجوزها موثر است دقت نماییم. چهل سال است که تبصره دو ماده ۷ را می خواهند بنویسند که امنیت شغلی ایجاد کنند ولی آیا این کار انجام شده است؟ پس برای تسهیل صدور مجوز کسب وکار باید دستگاههای دولتی مانع زدایی کنند تا کارفرما سرمایه اش را بتواند در تولید به کار بگیرد.

اصلانی با طرح این پرسش که چرا باید از تولیدکنندگان دیگر کشورها عقب بمانیم؟ اشاره کرد: ما در کشور کمبود منابع نداریم و به اندازه کافی جوان با استعداد و نیروی آماده به کارداریم، تنها چیزی که نداریم دستگاهی است که مانع زدایی کند و مجوزهای لازم را بدون تاخیر بدهد تا هیچ تولیدکننده ای دغدغه تولید و نیروی کار نداشته باشد.

وی در آخر اظهار داشت: مجلس برای چنین طرحی باید کارشناسی کند و از گروه کارگری و کارفرمایی نظر بگیرد و قانونی را بنویسد که همه این موارد در آن دیده شود تا کسب وکارها را به آسانی راه اندازی شود. امروز هیچ کشوری بدون تولید پشتیبانی قوی ندارد حتی اگر میلیاردها دلار در بانک ها سرمایه گزاری نموده باشد.

منبع:

1400/07/03
18:51:28
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP