هفت بخش که رشد اقتصادی را ساخت!

هفت بخش که رشد اقتصادی را ساخت!

رشد اقتصادی در بهار سال جاری در حالی با افزایش همراه بود که هفت بخش در ایجاد آن سهم داشتند و در میان آنها، نفت و گاز است که سهم خویش را نسبت به سال گذشته افزایش داده است و بقیه عموما ثابت یا کاهشی بوده اند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آنچه مرکز آمار ایران به تازگی درباره وضعیت رشد اقتصادی در بهار سال جاری اعلام نموده از این حکایت دارد که تولید ناخالص داخلی نسبت به دوره مشابه سال قبل، افزایش داشته و رشد اقتصادی مثبت شده است؛ بگونه ای که رشد با احتساب نفت به ۷.۸ درصد و بدون نفت به ۴.۶ درصد رسیده است.
این که رشد در ایجاد رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی هریک از بخش های اقتصادی چه سهمی داشتند، موضوعی است که بررسی آن در جزئیات نشان داده است در سه ماه اول سال قبل تولید ناخالص داخلی ایران ۱۶۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم در بهار سال جاری به ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد افزایش داشته است. در این حجم از تولید بیشترین سهم در ارتباط با حوزه خدمات است که پارسال ۵۴ درصد بوده ولی به ۵۳ درصد امسال کاسته شده است.
با این حال، بخش خدمات همچنان در صدر بیشترین سهم از تولید قرار داشته و رشد آن به ۴.۵ درصد رسیده است.
بخش خدمات مجموعه ای شامل عمده و خرده فروشی، فعالیتهای خدماتی در ارتباط با تأمین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیتهای مالی و بیمه، مستقلات کرایه و خدمات کسب و کار، دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش فعالیتهای در ارتباط با سلامت انسان، مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی اجتماعی شخصی و خانگی می شود.
اما پس از خدمات، بیشترین سهم در ارتباط با حوزه صنعت است که پارسال و سال جاری سهم آن تغییری نکرده و ۱۳ درصد و رشد آن ۵.۵ درصد بوده است. البته رشد اقتصادی گروه صنایع و معادن امسال در مجموع ۱۳.۸ درصد بوده که شامل ۲۷.۵ درصد استخراج نفت خام و گاز طبیعی، منفی یک درصد معادن، صنعت ۵.۵، انرژی ۹ و ساختمان ۱۲.۹ درصد بوده است.
همچنین ۱۳ درصد سهم تولید ناخالص داخلی پارسال به استخراج نفت و گاز طبیعی اختصاص داشت که سالجاری به ۱۵ درصد رسیده که تنها بخشی است که سهم آن اضافه شده است.
سهم کشاورزی هم از شش درصد در بهار گذشته به پنج درصد کاسته شده که دارای رشد منفی ۴.۵ درصد بوده است و شامل زراعت و باغداری، دامداری، جنگداری و ماهیگیری می شود.
تامین آب، برق و گاز طبیعی سهم هشت درصدی ثابتی از سال قبل تابحال داشته است. ساختمان هم چهار درصد و سایر معادن با سهم دو درصد از سال ۱۳۹۹ تا بهار ۱۴۰۰ سهمی ثابتی داشته اند.


منبع:

1400/06/31
16:27:00
5.0 / 5
1139
تگهای خبر: آموزش , انرژی , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP