به دنبال كاهش تاثیر شیوع كرونا

رونق اشتغال به برخی از بخشها برگشت

رونق اشتغال به برخی از بخشها برگشت

به گزارش شاپ نتایج یک گزارش نشان داده است تعداد شاغلین در بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل روند افزایشی داشته و دلیل اصلی آن کاهش شدت تأثیر انتشار کرونا و رونق اشتغال در برخی از بخشها بوده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بر مبنای نتایج آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران در بهار سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به مقایسه تعداد شاغلین به تفکیک فعالیتهای عمده اقتصادی طی این مدت پرداخته است.

به باعث این گزارش، تعداد شاغلین در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۷۱۳ هزار و ۲۴۷ نفر افزایش داشته که دلیل اصلی این افزایش، کاسته شدن شدت تأثیر شیوع بیماری کرونا در کنار رونق اشتغال در بعضی از زیر بخشها بوده است.شاغلان بخش حمل و نقل زمینی که تحت تأثیر انتشار کرونا با کاهش روبرو شده بود در بهار ۱۴۰۰ به تعداد ۲۹ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش داشته است.

با کاهش محدودیتهای کرونایی، شاغلان بخش حمل و نقل هوایی هم ۸۴۴۵ نفر افزایش داشته است.

در بخش معدن تعداد شاغلین به ۲۵ هزار و ۴۶۹ نفر افزایش پیدا کرده و نشانگر رونق این بخش از فعالیت های اقتصاد است.

در بخش کشاورزی اما تعداد شاغلین در بهار سال جاری نسبت به بهار سال قبل ۱۴ هزار نفر کاسته شده که از توقف رشد اشتغال در بخش مذکور حکایت دارد.
همینطور شاغلین بخش ساختمان در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال قبل ۳۸۱ هزار و ۳۰۷ نفر افزایش پیدا کرده که میتوان نتیجه گرفت فعالیت های ساخت و ساز کشور مجدد افزوده شده و انتظار می رود بخشهایی از صنعت مانند تولید سیمان، کاشی و سایر مصالح ساختمانی با رونق مواجه شوند.


نتایج این گزارش نشان داده است که در بخشهای تولید منسوجات با ۲۰ هزار و ۸۱۸ نفر کاهش و پوشاک با ۳۶ هزار و ۱۸۶ نفر کاهش، تعداد شاغلین همچنان تحت تأثیر رکود حاصل از شیوع بیماری کرونا قرار دارند.


تعداد شاغلین در بخش تولید مواد و محصولات شیمیایی هم ۵۷۵ نفر کاهش داشته که میتوان گفت این بخش که تحت تأثیر افزایش تقاضا برای مواد ضد عفونی و شوینده افزوده شده بود به حالت اشباع رسیده است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا و تأثیرگذاری آن بر خیلی از فعالیت ها، بیشتر کسب و کارها با توقف فعالیت مواجه گشتند. در این بین مشاغل و صنوف خدماتی بیشتر از همه گرفتار صدمه شدند که به ریزش نیروهای کار در این بخشها منجر گردید. با عنایت به کاهش تأثیر شیوع بیماری کرونا در بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل به نظر می آید که بعضی از بخشها و زیرمجموعه ها با رونق اشتغال و افزایش نیروی کار همراه بوده است.
1400/06/31
11:58:50
5.0 / 5
1210
تگهای خبر: بیماری , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP