سهم تعاونی ها از اقتصاد دقیقا چقدر است؟

سهم تعاونی ها از اقتصاد دقیقا چقدر است؟

شاپ: دبیرکل خانه تعاونگران می گوید به جهت اینکه بدانیم تعاونی ها کجای اقتصاد ایران قرار دارند، اجرای طرح سرشماری تعاونی های کشور برای تعیین سهم بخش تعاون در اقتصاد و محاسبه ارزش افزوده تعاونی ها باید در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، موضوع آمارهای بخش تعاون و تعیین سهم دقیق تعاونی ها در اقتصاد همچون دغدغه هایی است که همیشه متولیان بخش تعاون بر آن تاکید داشته و دارند.

محاسبه اشتغال بخش تعاون و سهم آن در اشتغال کل کشور، محاسبه سرمایه گذاری و درآمد به وجود آمده و سهم تسهیلات اعطایی بخش تعاون در اقتصاد ملی از با اهمیت ترین دلایلی است که سرشماری از تعاونی های کشور را ضروری می سازد.
به اعتقاد کارشناسان سرشماری تعاونی ها موجب می شود که چارچوب های آماری بخش تعاون با نوع کارهای آنها به شکل دقیقی مشخص شود و استخراج آمارهای مورد نیاز، به تعیین سهم و جایگاه بخش تعاون در اقتصاد ملی کمک نماید.
بررسی ها نشان میدهد که این طرح چند سال قبل با اهتمام اتاق تعاون به اجرا درآمد تا از این طریق پایش وضعیت بخش تعاون و سهم دقیق تعاونیها در اقتصاد ملی مشخص شود، هرچند که از نتایج اجرای آن گزارشی منتشر نشد.

کارشناسان با انتقاد از نبود توجه کافی به بخش تعاون، نادیده گرفتن فرصت ها و ظرفیتهای بالای تعاونی ها را دلیل عقب ماندگی و عدم رسیدن بخش تعاون به جایگاه واقعی می دانند.

بر اساس آمارها سهم بخش تعاون بین ۳.۵ تا ۵ درصد پیش بینی می شود در صورتیکه این سهم تا اختتام برنامه ششم باید به ۲۵ درصد می رسید.

رضا محمودی کارشناس تعاون، در گفت و گو با ایسنا، می گوید: دلیلهای تحقق نیافتن سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد باید بصورت دقیق بررسی و واکاوی شود.

او می افزاید: بااینکه بخش تعاون باید مطابق برنامه توسعه به این سهم دست پیدا می کرد ولی عدم اجرای قوانین و برخی سیاستها مانع تحقق این سهم شده است.

به گفته محمودی بیش از ۷۰ درصد اقتصاد ایران دولتی است و طبعا فضای چندانی برای رشد و توسعه بخش خصوصی و تعاونی وجود ندارد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، قبل از این حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طراحی شاخص کسب وکار بخش تعاون با کمک نخبگان بخش آگاهی داده و گفته بود "همانگونه که در معاونت اشتغال کمیته امداد شاخص کسب و کارهای امداد را طراحی کردیم، برای بخش تعاون هم شاخص کسب وکار مستقلی طراحی و هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد این شاخص را اعلام می نماییم تا قضاوت شود که فضای کسب وکار بخش تعاون چه تغییری کرده است. "

منبع:

1400/06/23
10:38:29
5.0 / 5
1359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP